Strona główna » 6 trików jak nie dać się okraść w pociągu

6 trików jak nie dać się okraść w pociągu

Wybierasz się w podróż pociągiem? Musisz być bardzo uważny, ponieważ możesz dojechać do celu bez pieniędzy, telefonu czy dokumentów. A jest to sytuacja, która potrafi skutecznie zepsuć cały urlop. Dowiedz się zatem, jak ustrzec się przed złodziejami w pociągach.

Oto 6 prostych trików, jak nie dać się okraść.

1. Wybieraj połączenia dzienne

Nawet jeśli wiąże się to z dłuższą jazdą. Wyśpij się przed podróżą, by nie zasnąć w przedziale. Śpiący pasażer to idealna ofiara kieszonkowców. Musisz być świadomy, że kradzież portfela wiąże się nie tylko z utratą pieniędzy, ale również z innymi konsekwencjami finansowymi i prawnymi. Złodziej może wykorzystać Twoje dane np. do złożenia wniosku kredytowego. On weźmie z banku dużą sumę pieniędzy, a Ty będziesz spłacać raty.

2. Wsiadając i wysiadając z wagonu zachowaj szczególną ostrożność

Tłok i ścisk to naturalne środowisko działania złodziei. Bagaż miej zawsze przy sobie. Plecaki i torebki trzymaj przed sobą, nadal nie tracąc czujności. Wprawni mistrzowie kradzieży z zegarmistrzowską precyzją przecinają paski lub spody toreb, by cała zawartość niezauważenie wpadła do ich worków. Podczas podróży nigdy nie trzymaj dokumentów w tylnych kieszeniach spodni.

3. W przedziale bagaż umieść naprzeciwko siebie

Tak by mieć go na widoku. Ważne dokumenty, pieniądze, telefon i inne rzeczy wartościowe trzymaj przy sobie, najlepiej w wewnętrznych kieszeniach ubrania. Nigdy nie zostawiaj swego bagażu bez opieki. W miarę możliwości, nawet podczas wizyty w toalecie miej bagaż podręczny ze sobą. W pociągu, podobnie jak na drodze, obowiązuje zasada ograniczonego zaufania.

4. Na czas podróży weź ze sobą tylko niezbędną gotówkę

Nie trzymaj jej w jednym miejscu, ale umieść w kilku kieszeniach. Nawet gdy już staniesz się celem kieszonkowca, nie stracisz wszystkich pieniędzy.

5. Jeśli podróżujesz samotnie

Staraj się wybrać przedział, w którym siedzą osoby starsze lub rodziny z dziećmi. Z całą pewnością powinieneś unikać osób nietrzeźwych lub pijących alkohol. Siadaj przy oknie lub przy drzwiach z pustą kieszenią od strony współpasażera.

6. Jeśli jednak staniesz się ofiarą kradzieży

Natychmiast powiadom konduktora lub ochronę, która często patroluje pociągi. Istnieje wtedy duża szansa, że odzyskasz swoje rzeczy, zanim złodziej zdąży opuścić pociąg. Nawet, jeśli uda Ci się odzyskać dowód osobisty, powinieneś niezwłocznie go zastrzec. Nie masz przecież pewności, że złodziej nie skopiował Twoich danych.

Powrót


Pomysł na smaczny obiadDołącz do naszych darczyńców