Strona główna » „Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię” (Mt 5,5)

„Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię” (Mt 5,5)

Kazanie na Górze to jedno z najważniejszych przemówień Jezusa, które porusza głębokie kwestie moralności, duchowości i życia w Królestwie Bożym. Właśnie w tym miejscu Jezus przekazuje osiem błogosławieństw, które stają się swoistą konstytucją Jego nauki. Jedno z nich szczególnie zwraca uwagę – „Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię”. 🙏

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że cichość i pokora nie mają wielkiej wartości we współczesnym świecie, w którym liczy się siła, przebojowość i asertywność. Dlaczego więc Jezus pochwala cichość i jakie jest jej miejsce w życiu chrześcijańskim?

Cichość według Jezusa – czym jest?

Cichość, o której mówi Jezus, to nie słabość czy bierność. Greckie słowo „praus”, które zostało użyte w Ewangelii, można przetłumaczyć jako łagodność, pokora, cierpliwość. Cichość oznacza życie w harmonii z Bożym planem, a także wewnętrzną siłę, by nie reagować gniewem, lecz pokojem, nawet wobec niesprawiedliwości.

Cichość według Jezusa to umiejętność oddania swojego życia w ręce Boga, w pełnym zaufaniu, że On nas prowadzi. To postawa człowieka, który wie, że nie musi walczyć o uznanie ani o władzę, bo to Bóg jest jego opoką i źródłem siły. Taka postawa wymaga głębokiej wiary i odwagi.

Cichość w Biblii – przykłady dla nas

Przykładów cichości możemy szukać na kartach całej Biblii. Mojżesz, choć miał ogromną władzę nad ludem Izraela, opisany jest jako „najpokorniejszy z ludzi” (Lb 12,3). Mimo, że prowadził swój lud przez trudne chwile, zawsze z pokorą poddawał się woli Boga. Jego cichość nie oznaczała bierności, lecz gotowość do służby i ufności wobec Boga.

Podobnie Maryja, Matka Jezusa, jest przykładem doskonałej cichości. Gdy anioł zwiastował jej, że zostanie Matką Zbawiciela, odpowiedziała: „Oto ja, służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego” (Łk 1,38). Jej pokora i gotowość do przyjęcia Bożego planu to najgłębsze świadectwo cichości, która daje życie.

Cichość w naszym życiu – jak ją pielęgnować?

W dzisiejszym świecie, gdzie siła, prestiż i dominacja są cenione, cichość często bywa postrzegana jako słabość. Tymczasem cichość, o której mówi Jezus, to wewnętrzna siła. To umiejętność wyciszenia swojego ego, by pozwolić Bogu działać przez nas. Cichość wymaga umiejętności milczenia, gdy czujemy się niesprawiedliwie osądzeni, zaufania Bogu w chwilach, gdy rzeczy wydają się trudne i niesprawiedliwe.

Jak więc możemy wcielać cichość w życie? Przede wszystkim przez modlitwę, w której oddajemy swoje troski i problemy Bogu. Cichość to także postawa wobec innych ludzi – unikanie konfliktów, dążenie do pokoju, przebaczenie i gotowość do ustępstw tam, gdzie jest to możliwe.

Obietnica Jezusa – co oznacza „posiąść ziemię”?

Jezus obiecuje, że cisi „na własność posiądą ziemię”. Co oznacza ta obietnica? Czy chodzi o ziemię w sensie materialnym? Z pewnością Jezus nie mówił o doczesnym bogactwie. Królestwo Boże nie jest z tego świata (J 18,36), dlatego też „ziemia”, o której mowa, to obraz przyszłego Królestwa, wiecznego życia w jedności z Bogiem. Cisi, którzy z pokorą i ufnością poddają się Bożej woli, będą mieli udział w tym Królestwie.

Ale obietnica ta może mieć również odniesienie do naszego obecnego życia. Cisi, którzy żyją w zgodzie z Bożymi zasadami, mogą już teraz doświadczać pokoju serca, harmonii i duchowego bogactwa. Życie w cichości nie oznacza rezygnacji z radości czy szczęścia – przeciwnie, to droga do prawdziwej wolności i wewnętrznego pokoju.

Podsumowanie – siła cichości w naszym życiu

Słowa Jezusa z Kazania na Górze wywracają nasze ludzkie myślenie do góry nogami. To, co świat często uważa za słabość, w Bożych oczach staje się cnotą. Cichość, pokora i łagodność to nie cechy słabych, ale ludzi silnych duchem, ufających w Boży plan. To oni, dzięki swojej wierze i cierpliwości, zyskają prawdziwe bogactwo – udział w Królestwie Bożym.

Dlatego warto pytać siebie każdego dnia: Jak mogę być bardziej „cichy” w moim życiu? Jak mogę naśladować Chrystusa w moich relacjach, decyzjach, codziennych trudnościach? W ten sposób nie tylko staniemy się bliżsi Jezusowi, ale także odkryjemy głęboki pokój, który daje tylko On.

Powrót

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj, aby opublikować komentarz






Pomysł na smaczny obiad