Strona główna » Jak skutecznie przygotować dom do sprzedaży

Jak skutecznie przygotować dom do sprzedaży

Sprzedaż domu  za najlepszą cenę wymaga pewnego przygotowania . Zebraliśmy 10 najlepszych wskazówek, aby przygotować Twój dom do szybkiej sprzedaży.

1. Odłączenie

Nie mamy na myśli odłączania telefonu ani przerywania oglądania telewizji. To, o czym mówimy, to dystans emocjonalny. Nie jest to łatwe, ale pomoże Ci nabrać odpowiedniego nastroju do sprzedaży domu.

Twój dom to nie tylko inwestycja finansowa. To też wartość sentymentalna. Opuszczenie domu może być trudne. Średnia długość czasu jaki spędzamy w naszych domach jest 13 lat. To 13 lat wspomnień.

Ale będziesz potrzebować trochę dystansu, aby zrobić to, co musisz zrobić. Więc znajdź sposób, aby pożegnać się z domem, aby zacząć traktować go jak produkt.

2. Przygotuj z zewnątrz

 • W okresie letnim przynajmniej raz w tygodniu skoś trawnik
 • Wyrwij chwasty
 • Przycinaj żywopłoty. Usuń wszystkie elementy, które zasłaniają widok Twojego domu z ulicy
 • Popraw farbę na domu i wykończeniu
 • Posadź kwiaty
 • Jeśli sprzedajesz zimą, chodnik i weranda powinny być wolne od śniegu i lodu
 • Upewnij się, że Twój numer domu jest widoczny z ulicy

3. Usuń bałagan

Będziesz wyglądał mniej więcej w połowie drogi między pustką a czymś, co może sprawić, że pojawi się klient. Agenci nieruchomości wiedzą, że puste domy nie sprzedają się tak dobrze, jak te umeblowane. Kluczem jest stworzenie przyjaznej, ale nie zagraconej przestrzeni.

Więc zacznij od usunięcia bibelotów i innych dekoracji, które możesz mieć na stoliku do kawy, blatach i płaszczu. Jeśli półki są zapakowane, usuń około 75 procent książek, aby nadać półkom bardziej otwarty wygląd.

Jeśli w Twoim holu znajdują się stosy butów, smycze dla psów i różne elementy wyposażenia sportowego, znajdź miejsce na wszystko poza zasięgiem wzroku. Zapakuj wszystko, czego teraz nie potrzebujesz.

4. Usuń przedmioty osobiste

Kupujący chcą wyobrazić sobie siebie w Twoim domu, a Ty chcesz do tego zachęcać w każdy możliwy sposób. Jeśli kupujący widzi, jak gotuje obiad w Twojej kuchni lub ogląda telewizję w salonie, jest bardziej prawdopodobne, że złoży ofertę.

Więc muszą się poczuć jak gospodarze Twojego domu. To dobry moment, aby spakować wszystkie rodzinne zdjęcia, rysunki, które masz na lodówce i albumy z wycinkami na stoliku do kawy.

5. Zneutralizuj przestrzeń do szybkiej sprzedaży

Chcesz, aby Twój dom był jak najbardziej atrakcyjny dla jak największej liczby osób. Spróbuj więc wyeliminować odważne kolory lub dzikie dekoracje, które mogą spodobać się tylko kilku kupującym.

Jeśli Twoja jadalnia jest fioletowa, rozważ przemalowanie jej na neutralny kolor. Chcesz, żeby kupujący zobaczyli pomieszczenie, a nie farbę. Prawdopodobnie możesz zostawić pokoje swoich dzieci takie, jakie są. Nabywcy są przyzwyczajeni do oglądania pokoi dziecięcych i mogą z łatwością wyobrazić sobie zmiany, jakich chciałyby ich dzieci.

6. Oczyść szafy

Przestrzeń to ogromny atut sprzedaży, więc chcesz zmaksymalizować to, co masz. Jest to ważne zarówno w przypadku zdjęć domu, jak i pokazów. Jeśli twoje szafy są zapakowane, wyglądają na mniejsze. Może to dać kupującemu poczucie, że w Twoim domu nie ma wystarczająco dużo miejsca.

Czyste i uporządkowane szafy stwarzają wrażenie, że dbasz o przestrzeń. To korzyść psychologiczna. Kupujący, który myśli, że dbasz o szafę, będzie również wierzył, że dbasz o resztę domu.

7. Uporządkuj swoje gabinety

Twój dom ma pomieścić dziesiątki ludzi, którzy chcą go zobaczyć. Potencjalni nabywcy otworzą każdą szufladę i szafkę. Poświęć trochę czasu na wyczyszczenie szafek kuchennych i łazienkowych.

I tak będziesz musiał się spakować, więc równie dobrze możesz teraz to zrobić. Spakuj wszystko, czego nie potrzebujesz na co dzień. Świąteczne naczynia, garnki i rzadko używane urządzenia można zapakować w pudełka.

Po wyczyszczeniu szafek umyj je.

8. Usuń wszystkie nietrwałe przedmioty

Jeśli masz w domu przedmioty, które nie zostaną w domu, usuń je teraz. Na przykład możesz mieć oprawę oświetleniową lub okiennice, które planujesz przenieść do nowego domu. Śmiało, zdejmij je teraz.

Kupujący mogą zakochać się w tym wspaniałym lustrze w Twoim przedpokoju, a Ty nie chcesz stracić na nim sprzedaży. Usuń wszystko, czego nie chcesz negocjować.

9. Sprzątnij swój dom

To naprawdę powinno być gruntowne czyszczenie. Od góry do dołu, od sufitu do podłogi, od piwnicy do strychu. Upewnij się, że każda powierzchnia jest wyczyszczona, każde okno lśni i każdy kawałek dywanu jest odkurzony.

Ponadto musisz utrzymywać swój dom w czystości, dopóki jest na sprzedaż.

Dodatkowo:

 • Usuń liczniki
 • Uruchom zmywarkę
 • Podnieś mokre ręczniki i powiesić czyste
 • Zamknij pokrywy toalet
 • Opróżnij kosze na śmieci

10. Dokonaj drobnych napraw

Prawdopodobnie nie musisz odnawiać kuchni, ale zdecydowanie powinieneś zająć się wszystkimi tymi drobnymi naprawami. Te drzwi od szafy, które się przymykają? Napraw to. Drzwi szafki, które wiszą, prawda? Dostosuj to.

Wszystko, co mogłoby spowodować, że kupujący będą się zastanawiać nad ogólnym stanem domu, powinno zostać naprawione. Może to obejmować nieszczelne krany, popękane płytki lub zepsute drzwi garażowe.

Końcowe przemyślenia

Oto jeszcze jeden, mały bonus. Być może słyszałeś, że dom powinien pachnieć ładnie.

To dobra rada, ale pamiętaj, że mniej znaczy więcej. Jeśli przytłoczysz to miejsce świecami zapachowymi i odświeżaczami powietrza, kupujący mogą się zastanawiać, czy próbujesz coś ukryć.

Przewiń dalej
Dołącz do naszych darczyńców