Strona główna » Ponad 2 miliony aktywowanych bonów turystycznych

Ponad 2 miliony aktywowanych bonów turystycznych

Do 1 lipca rodzice aktywowali już ponad 2 mln bonów w ramach programu Polski Bon Turystyczny. Do przedsiębiorców trafiło już ponad 600 milionów zł.

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii

W programie Polski Bon Turystyczny, którego celem jest wsparcie rodzin z dziećmi oraz branży turystycznej, zarezerwowano łącznie 4 miliardy złotych. Środki te są przekazywane na pokrycie kosztów wypoczynku oraz wycieczek dla rodzin z dziećmi i trafiają bezpośrednio do przedsiębiorców, którzy przyłączyli się do programu, tj. dokonali rejestracji w bazie podmiotów turystycznych realizujących płatności bonami. Do tej pory Polacy pobrali już ponad 2 mln bonów o łącznej wartości ponad 1,7 mld zł.

  • W ożywieniu sektora turystycznego, poszkodowanego przez pandemię, kluczową rolę odgrywa turystyka krajowa. Program Polski Bon Turystyczny stymuluje ją i zachęca rodziny z dziećmi do korzystania z różnorodnych ofert przygotowanych przez właścicieli obiektów noclegowych czy organizatorów wypoczynku. Dzięki temu projekt wspiera polską branżę turystyczną – realizacja bonów u konkretnych podmiotów przekłada się na ich wyższe obroty, utrzymanie miejsc pracy czy rozwój infrastruktury – zaznacza Jarosław Gowin, wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii.
  • Program służy także do promocji obiektów, które są w bazie i mogą przyjmować płatności bonem. Z badania „Turystyczne plany Polaków w pandemii” przeprowadzonego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów wynika, że większość Polaków skorzysta w tym roku z sezonu wakacyjnego i wyjedzie na urlop. Aż 75 proc. respondentów planuje wakacje w kraju. Do spędzania urlopu w Polsce zachęca Bon Turystyczny, co potwierdzają wyniki badania .Z bonu skorzystać chce co szósta osoba wybierająca się na wakacje – podkreślaAndrzej Gut-Mostowy, wiceminister rozwoju, pracy i technologii.

Lista dostępnych obiektów oferujących możliwości realizacji bonu widnieje na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej www.bonturystyczny.gov.pl i jest na bieżąco aktualizowana. W programie Polski Bon Turystyczny uczestniczy już ponad 25 tysięcy podmiotów z całego kraju i nadal dołączają do niego kolejne.

  • To dopiero początek wakacji, a stale rosnąca liczba aktywowanych i zrealizowanych bonów pokazuje, że beneficjenci programu w najbliższych miesiącach będą pokaźną grupą odbiorców obiektów noclegowych i wycieczek. Program Polski Bon turystyczny przyczynił się do znaczącego ożywienia turystyki dla dzieci i młodzieży. Podmioty turystyczne coraz częściej dostosowują swoje oferty do potrzeb rodzin z dziećmi. Oferują im zarówno weekendowe, jak i wielodniowe wycieczki, nawet jeśli dotychczas celowały w turystów zagranicznych. To doskonała zachęta dla turystów, którzy w tym roku w większości planują wakacje w naszym kraju. Aktywowane bony można wykorzystać płacąc za noclegi, wycieczki, kolonie i obozy, czy też turnusy rehabilitacyjne dla dzieci z niepełnosprawnościami – mówi Rafał Szlachta, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

– W bazie przedsiębiorców turystycznych, u których można płacić bonem, jest ponad 25 tysięcy podmiotów. Liczymy, że widząc duży popyt na usługi realizowane za pośrednictwem bonu, właściciele obiektów noclegowych, którzy jeszcze nie dołączyli do programu, zarejestrują się i skorzystają z szansy na zwiększenie obrotów, a turyści będą mieli jeszcze większy wybór oferty odpowiadającej ich potrzebom i zapewniającej bezpieczny rodzinny wypoczynek, m.in. w rosnącej liczbie obiektów, które mogą pochwalić się już Certyfikatem Dobrych Praktyk przyznawanym przez Polską Organizację Turystyczną – dodaje Anna Salamończyk-Mochel, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Rodziny, które nie zrealizowały jeszcze bonu, mogą to zrobić do 31 marca 2022 r. Aby z niego skorzystać, należy zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Bon w formie unikalnego, 16-cyfrowego numeru przesyłany jest na wskazany numer telefonu lub adres poczty elektronicznej. Następnie przy płatności za zarezerwowany nocleg lub imprezę turystyczną należy podać właśnie ten unikalny numer. Bonem można płacić wielokrotnie, aż do wykorzystania przysługującej kwoty. Każdemu dziecku, które nie ukończyło 18. roku życia, przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. Natomiast dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności mają prawo do świadczenia podstawowego o wartości 500 zł oraz świadczenia dodatkowego również takiej wysokości, czyli łącznie 1000 zł.

kom/ maja/

Źródło informacji: MRPiT

Powrót


Pomysł na smaczny obiadDołącz do naszych darczyńców