Strona główna » Taniec brzucha lekarstwem na kompleksy

Taniec brzucha lekarstwem na kompleksy

Panie uprawiające taniec brzucha mają znacznie mniej kompleksów i zahamowań dotyczących swojego ciała niż pozostałe kobiety – wynika z najnowszego badania australijskich naukowców.

Jednak nie wynika to z erotycznego charakteru tego tańca, ale z … dobrej zabawy podczas zajęć i nawiązania bliższego kontaktu z własnym ciałem.

Praca na ten temat ukazała się we wrześniowym numerze czasopisma „Sex Roles”.

Autorami badania są naukowcy z Wydziału Psychologii Flinders University w Adelajdzie (Australia), kierowani przez prof. Marikę Tiggemann. Ich celem było oszacowanie, czy taniec brzucha wpływa na kształtowanie obrazu własnego ciała, a jeśli tak, jakie czynniki stoją u podstaw tego zjawiska.

Do eksperymentu zaproszono 112 pań uprawiających taniec brzucha (z dwóch szkół tanecznych w Adelajdzie) oraz 101 kobiet, które nigdy nie uczestniczyły w tego typu zajęciach. Zadaniem wszystkich uczestniczek było wypełnienie kwestionariuszy, za pomocą których panie oceniały własne ciało i odpowiadały, co ich zdaniem inni myślą o jego wyglądzie oraz czy czują się atrakcyjne dla mężczyzn.

Okazało się, że tancerki postrzegały swoje ciało w dużo lepszym świetle niż osoby, które nigdy wcześniej nie zetknęły się z tańcem brzucha. Znacznie częściej były zadowolone ze swojego wyglądu, oceniały się mniej krytycznie i mniej przejmowały się tym, co inni myślą o ich sylwetce.

Jednocześnie większość kobiet uprawiających ten rodzaj tańca zadeklarowała, że robi to dla zabawy i poprawy sprawności; znaczniej mniej pań wyznało, że chce w ten sposób podkreślić swoją seksualność. Jak mówi prof. Tiggemann, mimo iż taniec brzucha kojarzy się z erotyzmem i przyciąganiem płci przeciwnej, kobiety chcą uczestniczyć w tego typu zajęciach wyłącznie dla siebie, a nie po to, aby czuć się bardziej seksownymi i atrakcyjnymi dla innych.

„Nasze badanie wykazało, że pod względem postrzegania się jako obiektu seksualnego, tancerki z badanych przez nas grup nie różniły się zupełnie od nie-tancerek. Innymi słowy: kobiety czują się lepiej same ze sobą, bo dobrze się bawią, dbają o siebie, poświęcają sobie czas, a nie dlatego, że czują się bardziej seksowne dzięki takim zajęciom” – dodaje psycholog.

„Taniec brzucha to sport, który niespotykanie pozytywnie wpływa na postrzeganie własnego ciała. Jednak, co udowodniliśmy, nie wynika to wcale z erotycznego charakteru tego tańca ani skupienia tancerek na wyglądzie zewnętrznym, ale z poprawy sprawności i sprężystości swojego ciała oraz wchodzenia z nim w bliższy kontakt, uczenia się go – podsumowuje Tiggemann. – To aktywność, która pozwala kobietom w sposób bezpieczny i twórczy wyrażać swoją zmysłowość”.(PAP)

kap/ agt/

Powrót


Pomysł na smaczny obiadDołącz do naszych darczyńców