Strona główna » „Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię” (Mt 5,5)

„Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię” (Mt 5,5)

Kazanie na Górze to jedno z najważniejszych przemówień Jezusa, które porusza głębokie kwestie moralności, duchowości i życia w Królestwie Bożym. Właśnie w tym miejscu Jezus przekazuje osiem błogosławieństw, które stają się swoistą konstytucją Jego nauki. Jedno z nich szczególnie zwraca uwagę – „Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię”. 🙏

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że cichość i pokora nie mają wielkiej wartości we współczesnym świecie, w którym liczy się siła, przebojowość i asertywność. Dlaczego więc Jezus pochwala cichość i jakie jest jej miejsce w życiu chrześcijańskim?

Cichość według Jezusa – czym jest?

Cichość, o której mówi Jezus, to nie słabość czy bierność. Greckie słowo „praus”, które zostało użyte w Ewangelii, można przetłumaczyć jako łagodność, pokora, cierpliwość. Cichość oznacza życie w harmonii z Bożym planem, a także wewnętrzną siłę, by nie reagować gniewem, lecz pokojem, nawet wobec niesprawiedliwości.

Cichość według Jezusa to umiejętność oddania swojego życia w ręce Boga, w pełnym zaufaniu, że On nas prowadzi. To postawa człowieka, który wie, że nie musi walczyć o uznanie ani o władzę, bo to Bóg jest jego opoką i źródłem siły. Taka postawa wymaga głębokiej wiary i odwagi.

Cichość w Biblii – przykłady dla nas

Przykładów cichości możemy szukać na kartach całej Biblii. Mojżesz, choć miał ogromną władzę nad ludem Izraela, opisany jest jako „najpokorniejszy z ludzi” (Lb 12,3). Mimo, że prowadził swój lud przez trudne chwile, zawsze z pokorą poddawał się woli Boga. Jego cichość nie oznaczała bierności, lecz gotowość do służby i ufności wobec Boga.

Podobnie Maryja, Matka Jezusa, jest przykładem doskonałej cichości. Gdy anioł zwiastował jej, że zostanie Matką Zbawiciela, odpowiedziała: „Oto ja, służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego” (Łk 1,38). Jej pokora i gotowość do przyjęcia Bożego planu to najgłębsze świadectwo cichości, która daje życie.

Cichość w naszym życiu – jak ją pielęgnować?

W dzisiejszym świecie, gdzie siła, prestiż i dominacja są cenione, cichość często bywa postrzegana jako słabość. Tymczasem cichość, o której mówi Jezus, to wewnętrzna siła. To umiejętność wyciszenia swojego ego, by pozwolić Bogu działać przez nas. Cichość wymaga umiejętności milczenia, gdy czujemy się niesprawiedliwie osądzeni, zaufania Bogu w chwilach, gdy rzeczy wydają się trudne i niesprawiedliwe.

Jak więc możemy wcielać cichość w życie? Przede wszystkim przez modlitwę, w której oddajemy swoje troski i problemy Bogu. Cichość to także postawa wobec innych ludzi – unikanie konfliktów, dążenie do pokoju, przebaczenie i gotowość do ustępstw tam, gdzie jest to możliwe.

Obietnica Jezusa – co oznacza „posiąść ziemię”?

Jezus obiecuje, że cisi „na własność posiądą ziemię”. Co oznacza ta obietnica? Czy chodzi o ziemię w sensie materialnym? Z pewnością Jezus nie mówił o doczesnym bogactwie. Królestwo Boże nie jest z tego świata (J 18,36), dlatego też „ziemia”, o której mowa, to obraz przyszłego Królestwa, wiecznego życia w jedności z Bogiem. Cisi, którzy z pokorą i ufnością poddają się Bożej woli, będą mieli udział w tym Królestwie.

Ale obietnica ta może mieć również odniesienie do naszego obecnego życia. Cisi, którzy żyją w zgodzie z Bożymi zasadami, mogą już teraz doświadczać pokoju serca, harmonii i duchowego bogactwa. Życie w cichości nie oznacza rezygnacji z radości czy szczęścia – przeciwnie, to droga do prawdziwej wolności i wewnętrznego pokoju.

Podsumowanie – siła cichości w naszym życiu

Słowa Jezusa z Kazania na Górze wywracają nasze ludzkie myślenie do góry nogami. To, co świat często uważa za słabość, w Bożych oczach staje się cnotą. Cichość, pokora i łagodność to nie cechy słabych, ale ludzi silnych duchem, ufających w Boży plan. To oni, dzięki swojej wierze i cierpliwości, zyskają prawdziwe bogactwo – udział w Królestwie Bożym.

Dlatego warto pytać siebie każdego dnia: Jak mogę być bardziej „cichy” w moim życiu? Jak mogę naśladować Chrystusa w moich relacjach, decyzjach, codziennych trudnościach? W ten sposób nie tylko staniemy się bliżsi Jezusowi, ale także odkryjemy głęboki pokój, który daje tylko On.

Powrót

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj, aby opublikować komentarz






Zaproś Jezusa na obiad



Podejmij Wyzwanie